|
|

مراحل مختلف طراحی سایت

8 فوریه 2021 // نویسنده // دسته دیجیتال مارکتینگ // بدون نظر

در زندگى امروزه اغلب کسب و کارها از روش سنتى و قدیمى به سمت روش هاى جدید اینترنتى، تغیر مسیر داده اند. اکثر کار ها، توسط انواع سایت هاى اینترنتى صورت مى گیرد و کسب کار افرادى که در زمینه طراحى سایت فعالیت دارند پر رونق شده است. براى اقدام به طراحى یک وب سایت، حتما باید یکسرى مراحل و نکات مهمى از قبیل نقطه آغاز کار، شرایط و هزینه هاى طراحی سایت را مد نظر قرار داد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما عزیزان را به طور کامل با نحوه طراحى یک وب سایت آشنا کنیم.

طراحى سایت چیست؟

اولین فرد سازنده وب، تیم برنرزلى بود که در سال ۱۹۹۱ نام این شخص در تاریخ ثبت شد. در اولین وب سایت، براى ارتباط با افراد از پست الکترونیک استفاده مى شد. جالب است بدانید که این وب سایت، فاقد هرگونه تصویر، رنگ و گرافیک بوده که هنوز هم مستندات آن موجود است.
به تمام مراحلى که براى ساخت یک درگاه اینترنتى در جهت اطلاع رسانى و همچنین معرفى یک شرکت و محصولات آن انجام شود، طراحى سایت یا همان Web Design گفته مى شود. طراحى یک وب سایت شامل یکسرى فرآیند است که معمولا متشکل از لایه سازى صفحات وب، طراحى گرافیکى، تولید محتوا و همچنین رعایت اصول و قوانین سئو مى باشد.

طراحى سایت

مراحل طراحى سایت

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، طراحى وب سایت به معنای ساخت و طراحى یک پایگاه اینترنتى در جهت اطلاع رسانى و معرفى برند و محصولات مورد نظر مى باشد. براى انجام این پروسه، چهار مرحله اصلى وجود دارد که شما را با این مراحل آشنا خواهیم کرد.

۱-طراحى وایر فریم سایت

پیش از هر اقدامى شما باید نیاز مشترى و همچنین نوع وب سایت خود را مشخص کرده و سپس بر مبناى آن یک نقشه و نماى کلى براى سایت خود طراحى کنید و در آن صفحات سایت، تمام المان ها و عناصرى که قرار است استفاده شود را دقیق و مشخص جای گذارى کنید. به این مرحله از طراحی سایت، طراحى وایر فریم گفته مى شود.

۲-طراحى گرافیک سایت

پس از اجراى مرحله وایر فریم و تعیین جایگاه هر عنصر و المان، نوبت به طراحی گرافیک سایت مى رسد. شما مى توانید نسبت به هر نوع کسب و کارى که دارید توسط یکسرى نرم افزار هاى گرافیکى اقدام به طراحى گرافیک سایت کنید.

۳-برنامه و کدنویسى براى سایت

براى اینکه بتوانید وب سایت خود را به درستى مدیریت کنید، نیازمند برخى سیستم هاى کدنویسى و برنامه نویسى هستید. این سیستم ها قادر هستند محتواى سایت شما را مدیریت کنند. این موضوع با توجه به نوع کسب و کار و نیاز مشترى و هزینه اى که پرداخت مى شود صورت مى گیرد که شامل: طراحى فریم ورک مخصوص برنامه نویسى و ورد پرس است. کدنویسى نیز بخشى از مراحل طراحى وب سایت محسوب مى شود.

۴-نحوه راه اندازى سایت

راه اندازى سایت، آخرین مرحله طراحى از سایت مى باشد. پس از اینکه مراحل بالا را طى کردید اقدام به راه اندازى سایت در دنیاى اینترنت کنید. ابتدا باید یک هاست و نام دامنه مناسب تهیه کنید و سپس شروع به پیکر بندى سایت کرده و در اختیار کاربران قرار دهید.

مهمترین وظیفه طراح سایت

قطعا براى طراحى سایت نیازمند یک طراح ماهر و خلاق هستیم. وظیفه اصلى طراح سایت با توجه به آن قسمت و مسئولیتى مشخص مى شود که بر عهده دارد. شما براى اینکه بتوانید یک سایت حرفه اى و خلاق طراحى کنید، نیازمند یک تیم طراحی براى شکل و ظاهر سایت و همچنین یک تیم طراح مخصوص تمام کدهاى سرور و کدهایى که در نظر کاربران قابل مشاهده نیستند مى باشید.

طراحى سایت

انواع مختلف طراحى سایت

طراحى وب سایت در چند نوع مختلف وجود دارد که به دو بخش ایستاتیک و داینامیک تقسیم مى شود.

سایت ایستاتیک یا ایستا

در سایت ایستاتیک، تمام مطالب و جزئیات سایت فقط یک بار جمع آورى شده و هر یک از صفحات سایت به طور مجزا بارگذارى و طراحى مى شوند. در سایت هاى اینچنینى، براى هر نوع تغییر و اتفاق جدیدى، باید یک کارشناس و طراح سایت به انجام امور بپردازد. از این روش اغلب براى وب سایت هاى معرفى استفاده مى شود که محتواى آن به زودى تغییر نمى کند.

سایت داینامیک یا پویا

در طراحى سایت داینامیک، هم شکل ظاهرى سایت و هم تمام سرور ها و کد هایى که قابل رؤیت نیستند برنامه نویسى مى شوند. این نوع سایت ها به طور مداوم نیاز دارند که محتواى آن ها تغییر کند و نسبت به کاربردى که سایت دارد طراحى شده و ارتقاء مى یابد.

براى طراحى سایت چه شرایطى را باید در نظر گرفت؟

دانستن تمام مطالبى که در بالا اشاره شد براى شروع طراحی یک سایت، مهم و ضرورى مى باشد. اما یکسرى شرایط خاص نیز براى طراحی وجود دارند که بسیار حائز اهمیت هستند و حتما باید به آن ها توجه کرد. شما براى اینکه بتوانید یک سایت راه اندازى کنید، باید براى وب سایت خود نام مشخص، مدیر و مکان مناسبی را تعیین کنید. درست مانند راه اندازى یک فروشگاه. چهار بخش مهم و اصلى وجود دارند که براى موفقیت سایت خود باید آن ها را مد نظر قرار دهید.

  •  نام دامنه مناسب انتخاب کنید.
  • حتما براى ذخیره و ورود اطالاعات فضایى را در نظر بگیرید.
  • براى وب سایت خود سیستم مدیریت و کنترل سایت داشته باشید.
  • براى سایت یک قالب زیبا طراحى کنید.

هزینه هاى طراحى سایت

قطعا براى شروع هر کارى، هزینه هایى در بر خواهید داشت و براى طراحی یک وب سایت نیز، نیاز است که هزینه هایى صرف شود که در مطالب زیر به طور مختصر براى شما شرح خواهیم داد.

آدرس سایت یا دامنه

دامنه سایت یا همان آدرس، معمولا چندساله اجاره داده مى شود و تا وقتى که شما هزینه اجاره را پرداخت کنید این سایت براى شما خواهد بود. اگر زمانى هزینه اجاره سایت را پرداخت نکنید، دامنه یا آدرس سایت آزاد مى شود و افراد دیگرى مى توانند سایت را از آن خود کنند.

هزینه سئو سایت

هزینه سئو هم جزو هزینه هاى طراحٰی سایت به حساب مى آید که هزینه هاى آن با توجه به محتواى آن، زبان برنامه نویسى و نوع قالب بندى متفاوت است.

هزینه هاى تولید محتواى سایت

بدون شک براى موفقیت یک سایت، تولید محتوا یک اصل مهم و اساسى مى باشد. در طراحی سایت اگر تولید محتوا ضعیف و قدیمى باشد، قطعا در رتبه پایین ترى قرار مى گیرید. هزینه هاى تولید محتوا نسبت به سابقه و توانایى کارشناس در این زمینه مشخص مى شود.

طراحى سایت

هزینه هاى هاست

هاست به محیطى گفته مى شود که براى یک سایت روى سرور آماده شده است. معمولا هاست یک سرور، به صورت شبانه روز به شبکه جهانى اینترنت وصل است. هر شخص در هر زمان که بخواهد مى تواند پس از وارد کردن آدرس سایت، به راحتى به محتوا دسترسى داشته باشد.

هزینه هاست هم از دیگر هزینه هاى طراحى سایت مى باشد و معمولا هزینه آن به شکل سالانه یا ماهیانه پرداخت مى شود. نکته دیگر اینکه هاست سایت باید کاملا مطمئن و قابل اطمینان باشد.

 

هزینه هاى پشتیبانى سایت

هر وب سایتى نسبت به نوع فعالیتى که دارد به یک پشتیبان مطمئن احتیاج دارد تا به طور منظم سایت را به روز رسانى کرده و همچنین قالب ها و کدنویسى ها را بررسى کند. هزینه پشتیبانی هم جزو مهمترین هزینه هایی می باشد که باید پرداخت شود.

سخن پایانى

شاید براى نخستین بار پروسه طراحى سایت از نظر شما سخت باشد و نیازمند مهارت خاص و مشخصى باشد. اما اگر با ذوق و علاقه به کار خود در این زمینه ادامه دهید قطعا در مسیر خود موفق و پیروز خواهید بود. دراین مقاله سعى کردیم تا حدودى نکات کلیدى طراحی سایت و انواع مختلف هزینه هاى آن را بررسى کنیم. شما عزیزان مى توانید براى دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دیجیتال مارکتینگ  به سایت آقاى حسن کردى مراجعه کنید.پاسخ دادن

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است