|
|

همه چیز درباره UI و تاثیر آن بر سئو

23 دسامبر 2020 // نویسنده // دسته دیجیتال مارکتینگ // بدون نظر

UI چیست؟

حتما بارها در دنیای دیجیتال با لغت UI مواجه شده اید و قطعا این سوال به ذهنتان رسیده است که UI چیست؟ به تمام تصاویر، متن ها، دیاگرام، ماژول ها، ویدئو ها، جدول ها و حتی رنگ ها و محل قرارگیری آن ها یا هرچیزی که ظاهر یک سایت و یا صفحه نمایش را نشان می دهد UI می گویند. Ui یک نوع رابط کاربری می باشد که با پیدایش کامپیوتر ها و تمام ابزار های دیجیتالی شکل گرفت.

تمام هدف آن، استفاده راحت کاربران از انواع محصولات مختلف دیجیتالی می باشد. تا اینجا مختصری با کلیت ui آشنا شدید.

در ادامه قصد داریم برای شما توضیح دهیم که طراحی UI چیست؟ در واقع طراحی ui توصیف کننده ساختار ظاهری و طرح گرافیکی یک اپلیکیشن یا سایت می باشد. به طور کلی عناصری از جمله: دکمه هایی که امکان کلیک کردن بر روی آن ها وجود دارد، کادر ورود متن، صفحه بندی و… که در صفحات وب هستند و به کاربران این امکان را می هند تا توسط اطلاعاتی که در سیستم ذخیره شده اند با آن ها همانگ شوند، طراحی ui گفته می شود.

وظیفه طراح UI چیست؟

طراحی رابط کاربری خوب، باعث سهولت در کار کردن با یک نرم افزار و سایت می باشد. شخصی که طراحی ui را بر عهده دارد، مشخص می کند که محل قرار گیری المان ها به چه صورت باشد تا مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. مهترین قسمت هر پروژه رابط کاربری آن است که در واقع ظاهر کلی یک سایت را به ما نشان می دهد و این شامل روانشانسی تمام رنگ ها و نحوه چیدمان عناصر نیز می باشد.

UI چیست؟

معمولا در صفحات وب، برای پشتیبانی از Ui از نرم افزار های مختلفی همچون فتوشاپ، JS، CSS، HTML و همچنین انواع زبان های برنامه نویسی استفاده می شود. این نوع رابط کاربری به دلیل به کار بردن لغت طراح و طراحی جزو مجموعه هنر و دیزان قرار گرفته است. برای اینکه بهتر درک کنید وظیفه یک طراح UI چیست؟ باید بگوییم یک طراح ui برای استفاده آسان کاربران از تمام ابزار ها و سیستم های دیجیتالی و همچنین از زیبایی شناسی و اصول گرافیک در کار خود استفاده می کند و دلیل موفقیت آن نیز همین است.

در واقع یک طراح Ui به محل قرار گیری المان ها در صفحه، نحوه ارائه فرم ها و محل اصلی آن ها، نحوه نمایش خطاها به کاربران، جای گیری درست گزینه های اصلی برای نمایش سریع به کاربر و بسیاری از نکات دیگر، توجه می کند.

اصول مهم و اساسی UI چیست؟

طراحی رابط کاربری، دارای چند اصل مهم و اساسی می باشد که در مطالب زیر به آن ها اشاره شده است.

  • رعایت ساختار

ساختار اصلی یک سایت باید آنقدر منظم و مشخص باشد که کاربر به راحتی قادر به تشخیص و درک درست آن باشد. مهمترین نکته در طراحی UI گروه بندی درست و مشخص برای هر قسمت می باشد که تشخیص قسمت های مختلف را برای کاربران راحت تر می کند. یک طراح ui باید نسبت به این نکته دقت زیادی داشته باشد. در واقع رعایت ساختار به معنای این است که یک رابط کاربری، باید با هدف و جهت مشخصی پیش برود. دسته بندی موضوعات به قدری باید واضح و منظم باشد که اگر کابر نیاز داشت به قسمتی مراجعه کند، دچار سردرگمی نشود.

  • رعایت سادگی در UI چیست؟

طراحی یک محصول باید به شکلی باشد که یک کاربر معمولی نحوه استفاده و کار کردن با آن را به درستی بلد باشد. فرقی نمی کند که به چه اندازه تکنولوژی پیشرفت کند و پیچیده شود در نهایت تا حد امکان باید کاربری آسان شود.

UI چیست؟

  • در UI یا رابط کاربری در معرض دید بودن به چه معنا می باشد؟

اصل مهم دیگر، این است که طراح تمام اطلاعات مهم و پر کاربرد را در معرض دید کاربر قرار دهد تا کاربر مجبور نباشد برای پیدا کردن یک عنصر، مدت ها زمان خود را صرف جستجوی آن کند. اهمیت به این موضوع نیز، جزو نکات مهم و اساسی اصول رابط کاربری می باشد که حتما باید توسط طراح مورد توجه قرار گیرد.

  • اصول اطاع رسانی درست به کاربر

بارها هنگام استفاده از سیستم با خطاها و مشکلات زیادی مواجه شدیم، هر سیستمی ممکن است دچار این مشکلات ناگهانی شود، یک طراح حرفه ای UI باید بتواند مسائل این چنینی را به زبان ساده و گویا به کاربر منتقل کند تا کاربر بداند هنگام بروز این اتفاقات، بهترین راه را انتخاب کند و کار درست را انجام دهد.

تاثیر UI در سئو چیست؟

یک رابط کاربری مفید و درست، علاوه بر اینکه استفاده افراد را از سایت راحت تر می کند، تمایل افراد را برای بازدید و استفاده بیشتر می کند. اصلی ترین ویژگی سئو طراحی زیبای سایت می باشد که مربوط به UI و UX می باشد در واقع زیبایی و جذابیت سایت تاثیر غیر مستقیمی بر سئو یک سایت دارد که حتما باید آن را مورد توجه قرار داد.

UI چیست؟

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد رابط کابری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و شما را با مفهوم UI بیشتر آشنا کنیم . در واقع این لغت اختصار کلمه User interface می باشد که به معنای طراحی ساده از سمت طراح و استفاده آسان کاربران از سایت می باشد. برای مطالعه مطالب مرتبط در این زمینه و دریافت اطلاعات جامعی در مورد دیجیتال مارکتینگ و سئو می توانید به سایت آقای حسن کردی مراجعه کنید.

حسن کردیپاسخ دادن

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است