|
|

منتورینگ چیست؟

18 دسامبر 2020 // نویسنده // دسته دیجیتال مارکتینگ // بدون نظر

در این سال های اخیر، با پیشرفته تر شدن کسب و کار ها و همچنین گسترده تر شدن فضای استارت آپ ها، شاهد اصطلاحاتی هستیم که شاید شما با آن ها آشنایی کافی را نداشته باشید. برای مثال شاید لغت منتورینگ را بار ها شنیده باشید، اما هیچگونه اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشید. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم تا شما را با این اصطلاح بیشتر آشنا کنیم. پس اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید، تا پایان این مطالب ما را همراهی کنید.

منتور به چه کسی میگویند؟

ریشه لغت منتور، بر می گردد به یونان باستان. اجازه دهید بخش کوتاهی از یک داستان را در این زمینه برایتان تعریف کنم:
داستانی از قلب یونان باستان که در آن فرمانروایی به نام ادیسه، قبل از شروع جنگ با تروا، فرزند خود، تلماخوس را به دوست مورد اعتمادش”منتور” می سپارد. منتور به خوبی از پسر دوستش مراقبت کرده و تمام علم و دانش خود را به تلماخوس انتقال می دهد. همچنین مسیر موفقیت رابه او نشان داده تا او را برای جانشینی آماده کند. در واقع منتور که فردی با علم و دانش بسیار بود، به تلماخوس که یک فرد بی تجربه و بدون علم بود، دانش زیادی آموخت.

منتور به چه کسی میگویند؟

داستانی که برایتان تعریف کردم، بخش کوچکی از داستان معروف ادیسه و هومر بود. لغت منتور بر گرفته از همین داستان است. در واقع منتور شخصی است که تجربیات خود در یک زمینه خاص را به افراد کم تجربه تر از خود انتقال می دهد.
اما منتورینگ چیست؟ در ادامه شما را با این مفهوم نیز، آشنا خواهیم کرد.

منتورینگ چیست؟

منتورینگ به رابطه ای می گویند، که در آن شخص منتور به شخصی کم تجربه تر از خود، از دانش و تجربیاتش ببخشد. منتور علاوه بر انتقال دانش و اطلاعات و همچنین نشان دادن مسیر موفقیت به فرد، وظایف دیگری از جمله کشف‌ کردن ظرفیت های جدید در هر شغل، شناسایی منابع و اهداف جدید و …. را بر عهده دارد. به طور کلی نقش منتور در منتورینگ بستگی به نوع نیاز شخص و اهداف آن دارد.

منتورینگ چیست؟

در موارد زیر، به ویژگی های یک منتور خوب اشاره می کنیم:

 • ارزش قائل شدن برای فرد مقابل
 • راز داری یکی از مهم ترین ویژگی های یک منتور
 • جلب کردن اعتماد فرد
 • یک منتور خوب، باید دارای دو گوش شنوا برای شنیدن تمامی صحبت های فرد مقابل باشد
 • منتور باید به شخص در زمینه یافتن مسیر صحیح کمک کند، نه این که مسیر را آماده در مقابل او قرار دهد
 • به رابطه میان خود و مشاوره گیرنده اهمیت زیادی می دهد
 • برای هم صحبتی با فرد مقابل شور و اشتیاق از خود نشان می دهد
 • یک منتور، به عنوان یک مشاوره باید بتواند طرف مقابل را به خوبی درک کند

منتورینگ و کسب و کار

یک منتور خوب به عنوان مشاوری برای کسب و کار شما عمل می کند. بر اساس تجربیات به دست آمده، منتورینگ کسب و کار، نقش بسیار موثری در موفقیت آن کسب و کار دارد. در واقع منتور در طول مسیر کسب و کارتان همراه شماست و در زمینه های گوناگون، اطلاعات خود را در اختیار شما می گذارد.

منتورینگ و کسب و کار

مهم ترین هدف منتورینگ برای پیشرفت کسب و کار ها، ایجاد انگیزه موفقیت، خود اتکایی و یافتن بهترین راه حل ها برای موفقیت در کسب و کار است. از منتورینگ در زمینه هایی مانند توسعه مهارت های فردی و مدیریتی که نتیجه آن پیشرفت یک سازمان است و همچنین برای افرادی که به تازگی وارد کسب و کار های گوناگون شده اند استفاده می شود.

این افراد معمولا در شروع کار خود با سر در گمی ها و ترس های گوناگونی همراه هستند. منتور همان کسی است که در این شرایط راه حل های درست و سنجیده شده را در مقابل این افراد قرار می دهد.

باید های منتورینگ را بشناسید

 • باید خطوط میان منتور و مشاوره گیرنده را مشخص کنید.
 • باید در ابتدای مسیر، بر روی اهداف منتورینگ توافق کرده و حتی آن ها را به صورت کتبی، ثبت کنید.
 • باید برای تداوم این رابطه، در مرحله اول مانند همکار و در مرحله بعد مانند متخصص و انسان پر تجربه تر رفتار کنید. یک منتور خوب باید طوری رفتار کند، که شخص مقابل، با او احساس صمیمیت و راحتی کند تا بتواند سوالات خود را به آسانی مطرح کند.
 • باید برای رسیدن به موفقیت ها، زمان تعیین کنید و رشد و پیشرفت خود را به صورت مرحله ای و دوره ای ارزیابی و بررسی کنید. رابطه منتورینگ در یک جایی به پایان می رسد، اما این پایان باید با یک پیشرفت و تغییر مثبت همراه شود.
 • باید این را از یاد نبرید که منتورینگ یک فرایندی هدفمند می باشد. درست است که این رابطه باید یک رابطه سرگرم کننده و گرم باشد، اما این را به خاطر داشته باشید که نباید از مسیر اصلی خارج شده و هدف مهم خود را فراموش کنید.
 • باید این را در نظر داشته باشید که اهداف افراد متفاوت است. ممکن است هدف کاری یک فرد، با هدف شما متفاوت باشد. پس در رابطه منتورینگ سعی کنید یکدیگر را درک کرده و به تفاوت ها احترام بگذارید.
 • باید ذهن خود را باز کنید. باید به دور از تبعیض نژادی، جنسیتی و قومی مشاوره دهید. اگر شما یک منتور مرد هستید و شخص مقابلتان یک زن است، اگر قومیت شما بایکدیگر متفاوت است، باید به تجربیات، ایده ها و نظرات یکدیگر احترام بگذارید و به دور از هر گونه تبعیض و اختلافی با یکدیگر همکاری کنید.

منتورینگ چیست؟

و در پایان….

برای موفقیت در کسب و کارتان علاوه بر تلاش و پشتکار، نیازمند افرادی هستید که شما را تا مسیر موفقیت همراهی کنند. منتورینگ همان چیزی است که برای رسیدن به موفقیت در کارتان به آن نیاز دارید. یک منتور خوب، قادر است تا زندگی و کسب و کار شما را متحول کند. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر برای موفقیت در کسب و کار خود هستید سری به وب سایت اقای حسن کردی بزنید. در این سایت می توانید علاوه بر دریافت راهنمایی های گوناگون، مقاله هایی در زمینه دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید.

حسن کردیپاسخ دادن

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است